Система поясів у карате
Як у більшості військових мистецтв Японії, у Кьокусінкай розрізняють учнівські (кю) і майстерні (дани) ступені. У Кьокусінкай десять кю (10-й кю є наймолодшим, 1-й – старшим) і десять данів (1-й дан – наймолодший, 10-й – старший).
Кожному ступеню відповідає пояс певного кольору з однією або кількома поперечними смужками (або без таких), нашитими на правий кінець пояса.
Традиційно, данам відповідає чорний пояс. На чорний пояс нашиваються жовті (золоті) смужки, число яких відповідає дану (з першого по дев’ятий). Десятому дану відповідає чорний пояс із десятьма смужками або червоний пояс (залежно від правил Федерації).
Система кольоровості учнівських поясів (кю) значно відрізняється від системи кольоровості поясів в інших бойових мистецтвах і має глибше значення, ніж простий перехід від світлого кольору до темнішого при збільшенні ступеня. Кольори учнівських поясів об’єднані в п’ять груп, що мають один колір, причому на пояс, що відповідає більш старшому кю, нашивається смужка кольору більш старшої групи (виняток – пояс 1-го кю має жовту смужку, хоча іноді можна побачити й чорну).
Екзамени
Для присвоєння учнівських і майстерських ступенів претенденти мають скласти іспити, що включають тести на знання базової техніки, ката, вправи на силу і витривалість, куміте, тамесіварі. В усній формі може запитуватися знання теорії та філософії карате.
Для складання іспиту на той чи інший ступінь претендент зобов’язаний виконати також і вимоги на всі попередні ступені. Так, претенденту на 6-й кю потрібно продемонструвати знання техніки, ката і теорії з 10-го по 6-й кю.
Претендент, який успішно склав усі тести, отримує сертифікат із зазначенням захищеного ступеня, запис у будо-паспорті та право носити пояс відповідного кольору.
Існують мінімальні часові інтервали між іспитами, що різняться в різних федераціях. Для здобуття старших ступенів ці інтервали більші, ніж для здобуття молодших. Як правило, на молодші учнівські ступені допускається проводити іспити кожні три місяці, а для складання іспиту на третій дан (у федерації IFK) має минути не менше ніж півтора-два роки після здобуття другого дану. За один іспит можливе присвоєння лише одного ступеня, причому ступені присвоюються в суворій послідовності, пропуск того чи іншого ступеня не допускається. Лише тільки учням, які відмінно склали іспит на 10-й кю, може бути дозволено скласти іспит на 9-й кю того ж дня.
У різних федераціях і школах Кьокусінкай екзаменаційні вимоги на різні ступені різняться, часто – значно, тому ступені, присвоєні в одній федерації, можуть не визнаватися в інших федераціях.
Учнівські та майстерські ступені присвоюються довічно. Позбавлення ступеня може бути пов’язане лише з важким дисциплінарним проступком.
Одним із найвищих досягнень і найскладнішим іспитом у Кьокусінкай вважається проходження тесту 100 боїв – хякунін-куміте.